Wąwolnica


39 rocznica koronacji figurki Matki Bożej Kębelskiej 2-3.09.2017 - zobacz cały plakatDni Wąwolnicy 20-12.08.2016 - zobacz cały plakat


Wąwolnica to duża wieś, stolica gminy, leżąca w dolinie rzeki Bystrej, przy trasie z Nałęczowa do Kazimierza i przy granicy Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.


Wąwolnica słynie z sanktuarium Matki boskiej Kębelskiej, i to właśnie pielgrzymi stanowią większość przybywających do miasteczka. Celem pielgrzymek jest kościół parafialny zbudowany wysokim wzgórzu, otoczonym meandrami rzeki Bystrej. Rzeka tworzy tu wyjątkowo piękny krajobraz doliny otoczonej wzgórzami, pociętymi przez malownicze wąwozy.


Miasteczko ma zupełnie inny charakter niż oblegany przez turystów Kazimierz czy ulubiony przez kuracjuszy Nałęczów. Wąwolnicę omijały inwestycje przemysłowe, a później rozwój turystyki, bardzo tutaj powolny, prawie nie zmienił gminy (o co niektórzy mieszkańcy, spoglądając na Kazimierz czy Nałęczów, mają do władz żal). Miasteczko wygląda, jakby czas biegł tu kilka razy wolniej...

Położenie.

Wąwolnica leży na trasie z Lublina do Kazimierza, 5 km na zachód od Nałęczowa i 15 km na wschód od Kazimierza. Droga Lublin- Kazimierz, biegnącą dziś przez wąwolnicki rynek zostanie w ciągu kilku lat poprowadzona planowaną na północy gminy obwodnicą Nałęczowa i Wąwolnicy. Usunięcie ruchu tranzytowego z rynku uczyni centrum o wiele przyjemniejszym miejscem. Linia kolejowa Lublin-Warszawa przecina północny skrawek gminy, z przystankiem kolejowym Łopatki. Najbliższa stacja, na której zatrzymują się pociągi pośpieszne to Nałęczów.
Wąwolnica leży na trasie kolejki wąskotorowej Nałęczów - Karczmiska (aczkolwiek ostatnio, po uszkodzeniu wiaduktu w Rogalowie, kolejka nie dojeżdża do Nałęczowa). Wzdłuż torów kolejki biegnie granica Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Mapa:

Wyświetl większą mapę