Celejów: powstanie wielkie SPA oparte na eksploatacji wód termalnych.

Nareszcie! Po latach sprawa budowy term w Celejowie zdaje się ostatecznie zmierzać do szczęśliwego końca.
Gwałtowne przyspieszenie nastąpiło po tym, jak wiosną 2018 roku zapadła decyzja o przyznaniu unijnego dofinansowania w wysokości prawie 67 milionów złotych. To najwyższe dofinansowanie w ramach programu "Polska Wschodnia".

Tak jak teraz dofinansowanie zamyka etap przygotowań, tak też, przed dziesięcioma laty rozpoczynało: po przyznaniu 20 mln dotacji z programu "Innowacyjna Gospodarka" firma Termy Celejów przystąpiła do wierceń, które miały wykazać przydatność (czyli odpowiednio wysoką temperaturę) gorących wód płynących głęboko pod Celejowem. Przeprowadzone w 2014 roku wiercenia mogły nieco rozczarować: woda o temperaturze stu stopni leżała bardzo głęboko i było jej niewiele. Drugi odwiert trafił na gorącą wodę już na głębokości 1,2 km, ale nie miała ona spodziewanej temperatury 60 stopni C. Entuzjazm wówczas nieco przycichł, ale ostatecznie inwestycja została jedynie odłożona w czasie i ostatecznie powstanie.

Całość projektu, wycenianego na około 150 milionów złotych, zajmie 6 hektarów. Powstanie tu hotel z 80 pokojami, restauracja, sala konferencyjna, gabinety medyczne i usługowe, no i oczywiście SPA - największe w województwie lubelskim. Będą łaźnie, sauny, pokoje masażystów i fizjoterapeutów, pomieszczenia odnowy biologicznej, jacuzzi. Powierzchnia basenów przekroczy 1500 m. kw. (niestety dostępne w internecie wizualizacje są nieaktualne) Ośrodek będzie oczywiście bazował na geotermii, ale tu nie kończy się jego "ekologiczność": będą zamontowane panele fotowoltaiczne i solary, a w podziemiach ośrodek będzie miał własną oczyszczalnię ścieków. Spółka zapowiada początek budowy w 2019 roku i zakończenie inwestycji w 2021 roku.

Niewątpliwa atrakcja dla turystów będzie jeszcze większą korzyścią dla mieszkańców gminy Wąwolnica i sąsiednich (Celejów leży tuż przy granicy gmin Kazimierz Dolny oraz Końskowola). Chociaż spodziewane zatrudnienie w Termach Celejów w ciągu lat zostało zredukowane z dwustu do stu pracowników, to i tak znacznie zwiększy możliwości znalezienia pracy w rejonie. Co równie ważne, turyści, którzy przyjadą do term, będą mogli poznać też inne, równie interesujące, okolice gminy Wąwolnica.