Wąwolnica

Agencja Aktorska Sceneria ma zaszczyt zaprosić państwa na CASTING do filmu historycznego pt. "ZIEJA", który odbędzie się dnia 24.03 w Wąwolnicy - Gminny Dom Kultury w Wąwolnicy, ul. Rynek 35, od g. 10:00!

Zdjęcia będą realizowane dnia 30.03 z przymiarkami w Nałęczowie, a następnie nagrania będą odbywać się w okolicach Wąwolnicy. Zapraszamy wszystkich chętnych okolicznych mieszkańców, którzy będą w stanie dotrzeć 30.03 na przymiarki do Nałęczowa.
Z racji osadzenia akcji filmu w latach 30 XX wieku, wymagany jest odpowiedni, klasyczny wygląd

Zapraszamy również do zgłoszeń drogą MAILOWĄ na: rekrutacja@sceneria.com.pl z tytułem maila WĄWOLNICA 30.03 zawierającego dane, wiek, nr telefonu oraz aktualne i wyraźne zdjęcia.

30.03. WĄWOLNICA (rok 1936) Kobiety i mężczyźni w każdym wieku jako ludność polska, ukraińska i białoruska uczestnicząca we Mszy św. odprawianej przez księdza Zieję.
Więcej informacji


Celejów: powstanie wielkie SPA oparte na eksploatacji wód termalnych.

WDZIĘCZNI POLSKIEJ WSI - uroczystości w Wąwolnicy 23 września 2018

W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek oraz Wójt Gminy Wąwolnica zapraszają na Pierwsze Ogólnopolskie Święto "WDZIĘCZNI POLSKIEJ WSI".

Uroczystości odbędą się w najbliższą Niedzielę 23 września na Placu Różańcowym w Wąwolnicy a rozpoczną się Uroczystą Mszą Świętą o godzinie 12. W tym wyjątkowym wydarzeniu weźmie udział wielu znakomitych gości z całego kraju, a gościem specjalnym będzie Premier Rzeczypospolitej Polskiej Pan Mateusz Morawiecki.
Specjalny koncert zagra zespół ZAKOPOWER

Władze gminy Serdecznie wszystkich zapraszają na tę wyjątkową Uroczystość. Jednoczesnie proszą o przybywanie na uroczystoć już od godziny 9 ze względu na wymogi bezpieczeństwa Służby Ochrony Państwa.

Miejsce: Plac Różańcowy w Wąwolnicy
Data: 23.09.2018 godz. 12
Wydarzenie: Pierwsze Ogólnopolskie Święto "WDZIĘCZNI POLSKIEJ WSI"

Plan parkingów: www.lublin.uw.gov.pl/plan-sytuacyjny-wawalnica
Informacja za: www.wawolnica.pl, www.lublin.uw.gov.pl


Wdzięczni Polskiej wsi 23.09.2018 - zobacz cały plakat39 rocznica koronacji figurki Matki Bożej Kębelskiej 2-3.09.2017 - zobacz cały plakatDni Wąwolnicy 20-12.08.2016 - zobacz cały plakat


Wąwolnica to duża wieś, stolica gminy, leżąca w dolinie rzeki Bystrej, przy trasie z Nałęczowa do Kazimierza i przy granicy Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.


Wąwolnica słynie z sanktuarium Matki boskiej Kębelskiej, i to właśnie pielgrzymi stanowią większość przybywających do miasteczka. Celem pielgrzymek jest kościół parafialny zbudowany wysokim wzgórzu, otoczonym meandrami rzeki Bystrej. Rzeka tworzy tu wyjątkowo piękny krajobraz doliny otoczonej wzgórzami, pociętymi przez malownicze wąwozy.


Miasteczko ma zupełnie inny charakter niż oblegany przez turystów Kazimierz czy ulubiony przez kuracjuszy Nałęczów. Wąwolnicę omijały inwestycje przemysłowe, a później rozwój turystyki, bardzo tutaj powolny, prawie nie zmienił gminy (o co niektórzy mieszkańcy, spoglądając na Kazimierz czy Nałęczów, mają do władz żal). Miasteczko wygląda, jakby czas biegł tu kilka razy wolniej...

Położenie.

Wąwolnica leży na trasie z Lublina do Kazimierza, 5 km na zachód od Nałęczowa i 15 km na wschód od Kazimierza. Droga Lublin- Kazimierz, biegnącą dziś przez wąwolnicki rynek zostanie w ciągu kilku lat poprowadzona planowaną na północy gminy obwodnicą Nałęczowa i Wąwolnicy. Usunięcie ruchu tranzytowego z rynku uczyni centrum o wiele przyjemniejszym miejscem. Linia kolejowa Lublin-Warszawa przecina północny skrawek gminy, z przystankiem kolejowym Łopatki. Najbliższa stacja, na której zatrzymują się pociągi pośpieszne to Nałęczów.
Wąwolnica leży na trasie kolejki wąskotorowej Nałęczów - Karczmiska (aczkolwiek ostatnio, po uszkodzeniu wiaduktu w Rogalowie, kolejka nie dojeżdża do Nałęczowa). Wzdłuż torów kolejki biegnie granica Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Mapa:

Wyświetl większą mapę